دوستان و برادران ایمانی

نفس انسانی اگر بر پایه ایمان استوار و آمیخته با تقوا باشد، به مجرد برخورد با کسی که از نظر ایمان و تقوا همانند اوست، در اولین لحظات دیدار در وجود خود محبت و مؤانستی درک می‏نماید و در نخستین پرتو های آشنایی احساس صفا و آرامش به او دست میدهد. به علاوه روح آن دو به گونه ای با هم می‏آمیزند گویی که روحی واحد اند و دلهایشان چنان همدیگر را جذب می نمایند گویی که تنها یک قلب هستند. آن هنگام است که محبت در رگ هایشان می تپد و علاقه برادری در خونشان جریان می‏یابد و مهر و مودّت در چهره هایشان می‏درخشد.

اما نفسی که بنیادش بر فساد و پلیدی باشد، در همان لحظات اولیه برخورد با نفس مؤمنه‏ی مطمئنه، به هیچ حال برایش ممکن نیست که با او کنار آید؛ زیرا آن دو در اصل با هم نا آشنا، در ریشه با هم مخالف و از لحاظ روحی با هم در بیگانگی و تنافر اند.

فضایل اخوّت اسلامی:

اینک دسته گلی معطر و خوش بو از گلستان تعبیرات نبوی در بیان منزلت برادری دینی و مقام بلند برادران در پیشگاه خداوند را به شما تقدیم می‏داریم:

1- چهره هایشان نورانی است؛

ابوداود از رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) روایت کرده که فرمود:

«ان من عباد الله لاناسا ما هم بأنبیاء و لا شهداء یغبطهم الأنبیاء و الشهداء یوم القیامة بمکانهم من الله تعالی»، قالوا: یا رسول الله تخبرنا من هم؟ قال: «هم قوم تحابوا بروح الله بینهم علی غیر أرحام بینهم ولا أموال یتعاطونها والله إن وجوههم لنور وإنهم لعلی نور لا یخافون إذا خاف الناس ولا یحزنون إذا حزن الناس»

(از جمله بندگان خدا کسانی هستند که نه از پیامبرانند و نه از شهیدان، اما پیامبران و شهیدان به منزلتشان در نزد خدا غبطه می خورند، گفتند: ای رسول خدا به ما بگو آنان چه کسانی هستند؟ فرمود: آنان قومی هستند که به خاطر خدا همدیگر را دوست می دارند، بدون اینکه میانشان عقد خویشاوندی باشد و بدون اینکه مالی به همدیگر اهدا نمایند. به خدا سوگند! که چهره هایشان نورانی است و آنان بر نور و روشنایی هستند. نمی ترسند وقتی که مردمان می ترسند و اندوهی ندارند. زمانی که مردمان اندوهگینند).

2- گناهانشان مورد بخشایش است؛

طبرانی از پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) روایت کرده است که فرمود:

«إن المسلم إذا لقی أخاه المسلم فأخذ بیده، تحاتت عنهما ذنوبهما کما تتحات الورق عن الشجرة الیابسة فی یوم ریح عاصف»

(شخص مسلمان هرگاه به برادر مسلمانش رسید و از روی محبت دستش را گرفت گناه هر دو می ریزد، همانگونه که در یک روز طوفانی برگ از درخت خشکیده می ریزد).

3- در قیامت زیر سایه عرش خداوند هستند.

امام مسلم رضی الله عنه از رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) روایت کرده که فرمود:

«إن الله تعالی یقول یوم القیامة: أین المتحابون  بجلالی الیوم أظلهم فی ظلی یوم لا ظل الا ظلی»

(خداوند تبارک و تعالی در روز قیامت می‏فرماید: کجایند آن کسانی که به خاطر من همدیگر را دوست داشتند؟ آنان را در سایه‏ی خود قرار می دهم، روزی که هیچ سایه‏ای به جز سایه‏ی من نیست).

4- در جوار محبت الهی به سر می‏برند.

امام مالک رضی الله عنه از رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) روایت کرده که خداوند متعال می‏فرماید:

«وجبت محبتی للمتحابین فی والمتزاورین فی والمتباذلین»

(محبت خود را واجب کردم در حق کسانی که بخاطر من همدیگر را دوست دارند و به دیدار یکدیگر می‏روند و به هم بذل و بخشش دارند).

همچنین مسلم از پیامبر روایت می‏کند که فرمود:

«مردی که به قصد دیدار برادر دینی‏اش در حال رفتن به روستایی بود، خداوند در گذرگاه او فرشته‏ای را در سیمای انسانی نورانی قرار داد که از او پرسید: کجا می‏روی؟ مرد در جواب گفت: به این روستا می‏روم تا برادر دینی‏ام را زیارت کنم. پرسید: آیا بر او حق و نیازی داری که برآورده کند؟ گفت: نه! فقط به خاطر خدا او را دوست دارم. فرشته در ادامه می‏گوید: مژده باد تو را! من فرستاده‏ی خدا هستم و آمده‏ام تا به تو مژده دهم که خداوند تو را دوست دارد، چنان که تو به خاطر خدا او را دوست داری».

5- در بهشت خدا و در سایه رضامندیش قرار دارد.

امام ترمذی از رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم)  روایت می‏کند که فرمود:

«من عاد مریضاً أو زار أخاً فی الله ناداه مناد بأن طبت و طاب ممشاک و تبوأت من الجنة منزلاً»

(کسی که از بیماری عیادت کند و یا به زیارت برادری دینی برود، منادی غیب او را بشارت می‏دهد که، بدان تو در زمره‏ی نیکان قرار گرفتی، رهگذرت پاکیزه و روشن شد و منزلی از منازل بهشت را برای خود مهیا ساختی).

برادران مسلمان! آنچه را که گفتیم، نمونه‏هایی از مهمترین فضایل دنیوی و اخروی است که شامل حال همه‏ی کسانی می‏شود که تلاش می‏کنند برادروار در زمره‏ی بندگان الهی باشند و در سایه‏ی روح‏افزا و بهشت‏آسای آن، به سعادت جاودانی دست یابند و پیوسته از نور ایمان بر چهره‏هایشان بدرخشد و گناهانشان بریزد، همانطور که برگ‏های خشکیده درخت در یک روز طوفانی پراکنده می‏شوند.

خدا در روز قیامت آنان را در سایه‏ی عرش خود قرار می‏دهد و در فیوضات محبتش مستغرق می‏نماید و آنان را در گستره‏ی بهشت جاودان سکنا می‏دهد و همان افرادی هستند که حلاوت ایمان را در وجود خود احساس می‏کنند.

مسلمانان چقدر باعظمت و بزرگوارند، هنگامی که از روی محبت با هم دست می‏دهند و بر مبنای روابط اخوّت اسلامی با هم ملاقات می‏کنند. به راستی که چقدر منزلتشان نزد خدا رفیع و در ملأ اعلی مقامشان عالی است، آنگاه که در راه برادری، همبستگی و محبت در حرکتند.

روش برخورد با برادر دینی

امیرالمومنین علی(ع) در بصره بود،یکی از مسلمانان در میان جمعیت برخاست و از آن حضرت پرسید:«برادران دینی چگونه هستند،وما با آنان چگونه رفتار کنیم؟»

امام علی(ع) در پاسخ فرمود: برادران دو گونه اند:

1-برادران مورد اعتماد.

2-برادران خنده رو.{یعنی غیر از این دو دسته برادر نیستند.}

اما برادران مورد اعتماد،دست و بال واهل و مال هستند(یعنی همانند دست و بال و اهل و مال،انسان را یاری می کنند و از آزار دیگران به مومنان جلوگیری می نمایند)هرگاه با چنین برادران مورد اعتماد برخورد کردی،مال و جانت را به او ببخش،و با دوستان با صفایشان،صاف،و با دشمنانشان،دشمن باش و راز و عیب آنها را بپوشان،و نیکی آنها را آشکار کن و بدان  که چنین برادرانی از کبریت اَحمر اندک تر هستند.

اما در مورد برادران خنده رو،بدان که تو از طرف آنها به لذت می رسی(که همان لذت گفت وگو و معاشرت با آنها باشد)؛پس این لذت را نسبت به آنها قطع نکن،وهمانگونه که آنها با تو خوشرویی و شیرین زبانی می کنند، تو نیز با آنها آنگونه رفتار کنş

/ 1 نظر / 10 بازدید
رهگذر

منظورت که با من نیست عوضی