دل نوشته ...

همزمان با آغاز ایام عزاداری سالار شهیدان و فرا رسیدن ماه محرم ، موضوعی که در برخی رسانه ها و خبرگزاری ها و به دنبال آن در فضای جامعه بویژه محافل مذهبی چالش برانگیز بود ماجرای برهنه شدن یا نشدن در مراسم سینه زنی و هیئات عزاداری بود. این نوشتار  شامل دو بخش می شود که در بخش نخست خلاصه ای از رویدادهای چندماه اخیر در این موضوع بوده و در بخش دوم برخی نقطه نظرات و دیدگاه های حقیر ذکر می گردد.باشد که برای عموم مخاطبین مختلفی که دل نوشته ها و مطالب وبلاگ جدی تر از جنگ  را دنبال می نمایند ، مفید فایده باشد. در  ابتدا عرض کنم که حقیر در این دل نوشته به دنبال حاشیه سازی و یا راه اندازی زمینه ای برای جدال با شخص یا گروه خاصی از آشنایان و دوستان و مخاطبین نبوده و صرفا می خواهم دیدگاه و برخی نقطه نظرات خودم را در این موضوع پررنگ شده این ایام جامعه ، بیان کرده باشم. از همین ابتدا بگویم که طبیعتا  اگر کسی در سینه زنیها برهنه شد کار غیر شرعی انجام نداده است و در کلیت و هدف و فلسفه عزاداری تغییری حاصل نشده است. خواهش بنده از  کسانی که این مطالب را مطالعه می کنند این است که  اگر بخواهیم کمی تقوا را رعایت نموده و نیم نگاهی به قیامت داشته باشیم ، خط کش برنداریم بگوییم هرکس این طرف باشد با ولایت است و هرکس آن طرف باشد ضد ولایت فقیه است.هر کس این طرف باشه مومن تر ، بهتر و حزب الهی تره و هر کس آن طرف باشه هیچی حالیش نیست  ! به تعبیری این بچه بازی ها رو درنیاریم چراکه به نفع هیچکس نیست.    دوستانی که در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی فعال هستند در جریان روند مباحث مطرح شده در این موضوع قرار دارند که مناسب است مختصرا  مواردی مطرح شود :   - چند ماه پیش از این نیز ( در ایام فاطمیه ) مطلبی از جناب میثم مطیعی منتشر شد مبنی بر سئوالی که از رهبر انقلاب در باب برهنه شدن یا نشدن در عزاداری ها پرسیده بودند که پاسخ رهبر انقلاب این گونه بود : "من به هیچ وجه موافق نیستم. نه تنها قلباً بلکه زباناً هم به برخی مداحان گفته ام که این کار را درست نمی دانم" - اخیرا صحبتهای حاج مهدی سلحشور در فضای مجازی انتشار یافت که رهبری در پرسش و پاسخ خصوصی به وی فرمودند " برهنه شدن در سینه زنی  شرعا ایرادی ندارد، ولی  برهنه نشوید بهتر است" . این مداح در ادامه ، ماجرای سخنان رهبری را در دیداری غیر خصوصی و زمانی که ایشان در  منزل سه شهید بودند  را بیان نموده که عین عبارت رهبری در آنجا این بوده است که : " من بشدت مخالفم با برهنه شدن" - قبل از آغاز محرم سایت رهبری  بسته ای با عنوان پاسخ به سوالات شرعی مخاطبان درباره احکام عزاداری منتشر نمود که مطالبی با مضامین فوق الذکر توسط حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده که مورد اطمینان مقام معظم رهبری نیز هست  مطرح گردید و حجت بر همگان تمام شد که این دست مطالب شایعه نیست. -  چندی بعد صحبت های حاج محمد رضا طاهری  منتشر شد که  حاکی از  تایید این توصیه رهبری توسط سردار نجات (  مسئول سابق  حفاظت بیت و مسئول  هیئت رزمندگان )  بود .این مداح همچنین پاسخ رهبری به آیت الله مصباح را را بیان نمود  که فرموده بودند : "من نظرم را براى رضاى خدا گفتم ، و قلباً به این عمل ( برهنه شدن در سینه زنى ) رضایت ندارم"

به مرور و در همان  دهه اول محرم اخباری از برخی خبرگزاری های مورد رصد حقیر دیده می شد که خوشبختانه برخی هیئات و مداحان معروف کشور و نیز مسئولین هیئات برخی شهرها در این موضوع به رهبری لبیک گفته اند.به جز میثم مطیعی و مهدی سلحشور که از قبل با این توصیه آقا  موافقت و همراهی نموده بودند ؛ افراد  مشهوری مانند نریمان پناهی ، سعید حدادیان ، عبدالرضا هلالی ، حاج محمد رضا طاهری و  تا حدودی محمود کریمی  و سید مهدی میرداماد نیز به این جمع پیوستند .

تا اینجا بیشتر مواردی مطرح شد که اگر کسی پیگیر  اخبار در رسانه ها میبود، از آنها اطلاع داشت.اما در اینجا لازم می دانم برخی نکات  را که به عقل ناقص حقیر رسیده و احتمالا برای برخی سودمند باشد بیان نمایم :

 • همانگونه که در ابتدا به آن اشاره شد و بنده همواره به  آن معتقد بودم و حتی در طول این سالها  بعضا بیان نموده ام ، نباید این موضوع برای موافقین و مخالفین آنقدر اهمیت داشته باشد که بخواهد  باعث جدال پیوسته و به دنبال آن دلخوری و تفرقه شود و از طرفی حقیقت و فلسفه عزاداری را تحت الشعاع قرار بدهد . پیامبر(صلى الله علیه وآله) فرموده اند : " انسان حقیقت ایمان را به کمال نمى رساند مگر زمانى که جدال را ترک گوید هر چند حق با او باشد"
 • بعضى ها در این ماجرا به دنبال حکم شرعى هستند، مگر قرار است هر فعلی از جانب فقها یا رهبری عزیز و حکیم ، «حرام» اعلام شد مرتکبش نشویم؟ پس حساب و کتاب عقل و عرف چه می‌شود در این میان؟ بعلاوه اینکه بد نیست به این موضوع دقت کنیم که حکم شرعى را همه باید انجام دهند و برای عوام است،این خواص هستند که میبایست نظر شخصى رهبر انقلاب که در قالب توصیه بیان می شود  را  روی چشمشان بگذارند.
 • عده ای هم می گویند این توصیه رهبری و اکثریت مراجع ، مخصوص هیئاتی است که در آن فیلمبرداری صورت می گیرد . استنباط بنده از مجموعه مباحث بخش اول این نوشتار غیر از این است.
 • ضمن سپاس از هیئاتی که این توصیه رهبری را جامه عمل پوشانیدند، نکته ای که درباره آنها ضروری  به نظر می رسد این است که طوری صحبت نکنیم که گویی هیچ منطقی پشت سر این نظر رهبری نیست و قصه فقط قصه‌ی «دل» رهبری است؛ لازم می دانم به برخی منفعت های انجام این توصیه در سطح کلان اشاره نمایم که :
 1. جلوگیری از سوء استفاده بدخواهان از انتشار تصاویر برهنه و خلاف عرف
 2. حفظ شدن بیشتر سنگینی و وزانت و شأن مجلس عزاداری
 3. تقویت روحیه یکپارچگی  وحدت ( ظاهری و باطنی ) میان عزاداران
 4. جلوگیری کامل از  مفسده های احتمالی ( هر چند با احتمال اندک ) بویژه برای برخی رده های سنی
 5.  و ...
 • واقعیت آن است که متاسفانه برخی  وقتی مرید کسی می شوند ، به صورت دربستی ( در همه زمینه ها ) مطیع کردار و اوامر وی می شوند. در صورتی که این امر اشتباه بوده و ممکن است ما را به بیراهه هدایت کند. مثلا طرف ممکن است عارف خیلی خوبی باشد ولی فقیه نباشد . رونالدو، مسی و... یک فوتبالیست خوبی است هستند  اما نمی توانند به عنوان الگوی عقیدتی و اخلاقی ما باشند.  ما باید برای شناخت مسیر حق در موضوعات مختلف شخصی و اجتماعی به سراغ عقل و شرع برویم نه اشخاص. یادش بخیر بچه سال بودم که یک شب ( که در ایام ماه محرم یا ماه مبارک بود )در آبدارخانه مسجدمان ، بزرگواری به نام حاج  ناصر کاظمی   خطاب به من و برخی دوستانم گفت هیچ مداح یا شخصی  رو بت نکنید ...
 •  آنهایی مسیر  اطاعت پذیری  را بلد می شوند و حرف گوش کردن را یاد می گیرند، قطعاً هنگامی که امام زمان (ارواحنا فدا) هم تشریف می آورند ، به خوبی می توانند وظیفه خود را تشخیص دهند .والا ممکن است مثل امثال افرادی همچون سلیمان بن صرد خزاعى ، هنگامی که نایب امام (علیه السلام)، حضرت مسلم (ع) فرمودند: من الآن صلاح می بینم که بیایید جلوی دارالحکومه و مقابل ابن زیاد ملعون بایستید، گفتند: ما صبر می کنیم تا خود امام بیاید !!!
 • در تاریخ انقلاب شنیده ایم که در سازمان مجاهدین خلق اگر کسی به نحوی اراده می کرد که  در برخی امور ، مخالف خواست و اهداف سازمان عمل نماید ، او را بایکوت  نموده و منزوی می کردند. حقیر از همه افرادی که به نحوی تاثیرگذار در هیئات می باشند خواهشمندم جهت حفظ یا تقویت وحدت ، اختلاف سلیقه های ریز را ( به مانند همین ماجرای اخیر نحوه سینه زنی )در یک تشکل اجتماعی مثل هیئت دخیل نکرده و خواسته یا ناخواسته مثل سازمان مجاهدین رفتار ننمایند.
 • به نظر شما تعصب غیر معقولانه به موضوعی که انصافا  انجام یا ترک آن حرام و حلالی را جابجا نمی کند ، غیر منطقی نیست ؟ به این نمونه ها دقت کنید و خودتان قضاوت کنید :
 • لعنت جاهلانه  مداحی ( پشت میکروفن ) نسبت به افرادی  که با برهنه شدن در سینه زنی مخالف بودند . ( قطعا  این قضیه به جز مشاهدات عینی بنده در مکان های مختلفی اتفاق افتاده که حتی مهدی سلحشور هم در صحبت هایش به آن اشاره می کند)

-موضع بسیار تند و زننده برخی مداحان مشهور در سال 89 نسبت به بیانیه مرکز رسیدگی به امور مساجد  که اشاره به برهنه نشدن در مساجد داشت. ( خودتان برخی عبارت های سخیف را در این رابطه جستجو کنید ) -عقب راندن و برخورد بعضا زننده نسبت به عزادارانی که با لباس سینه زنی می کنند ! -عدم تمکین به نظرات و توصیه های برخی مراجع بویژه رهبر انقلاب در باب برهنه نشدن -و ...

 

 • اینجانب عاجزانه و متواضعانه از همه نیروهای حزب الهی تقاضا دارم از جملات بزرگان ( از قبیل امام خمینی و مقام معظم رهبری ) استفاده ابزاری ننمایند. البته طبق تجارب گذشته  معتقدم این اقدام اغلب  توسط کسانی که روی موضوعی تعصب  بیجا دارند ، اتفاق می افتد. به عنوان مثال فرض می گیریم رهبری در موضوع سبک سینه زدن ، جمله ای در ارجحیت برهنه شدن در عزاداری ها بیان می نمودند.در این صورت  احتمال داشت طرفداران و متعصبان این ایده ، آن جمله را  در بنر چاپ نموده و در محل برگزاری مراسمات نصب نمایند و این سبک را ترویج و توسعه دهند . انجام این گونه اقدامات کودکانه و اشتباه بوده و ظاهری پسندیده ولی باطنی مغرضانه و غیر قابل قبول دارد و می تواند لجاجت یا کج فهمی به دنبال داشته باشد . مثلا تکیه بیش از اندازه روی جمله ((مسجد سنگر است سنگر ها را حفظ کنید )) می تواند این برداشت غلط را القاء نماید که هر مکانی جز مسجد ( مثلا حسینیه ها ، کانون های فرهنگی ، هیئات و امامزاده ها  و ... ) محکوم بوده و مخالف امر ولایت است !

در انتها لازم به ذکر است که قطع به یقین موارد مطروحه می تواند با بیان نظرات و دیدگاه های مختلف شما دوست عزیز تکمیل تر و یا تصحیح شود. البته در صورت ارسال نظرات منتقدانه برای پیگیری توضیحات بیشتر و یا پاسخ به ابهامات ، سعی کنید مجددا  به وبلاگ سر بزنید !

 

/ 1 نظر / 56 بازدید
حسین غضنفری

مطلب خوب نوشته شده بود! خدا عاقبت همه ی ما را ختم به خیر کند، من که بعضی اوقات از بعضی ها کلا ناامید میشم!